O plemene

Írsky červenobiely seter je plemeno s atletickou stavbou tela a ušľachtilou hlavou. Je vhodné najmä pre aktívnych ľudí, ale aj ako rodinný pes k deťom, pokiaľ sa mu rodina má čas pravidelne venovať. Väčšina IRWS má pohodovú povahu a sú ľahko cvičiteľní a prispôsobiví.

Váha
20 - 32kg
Výška
Psy 62 - 66cm,
Sučky 57 - 61cm

Osobnosť

Pôvodne bol IRWS vyšľachtený na vyhľadávanie a vystavovanie pernatej zvery, no nepatrí medzi „tvrdé“ pracovné plemená – je pomerne ľahko cvičiteľný a je veľmi rád plnohodnotným členom rodiny a „parťákom“ na najrôznejšie aktivity, nielen na poľovnú prax. Rozhodne je to plemeno, s ktorým sa nebudete nudiť a ak s ním chcete mať bezproblémový život, nemal by sa nudiť ani on s vami, inak si začne zábavu hľadať sám. ☺ Je to inteligentný pes a ak mu človek dokáže „zamestnať hlavu“, nemusí s ním nevyhnutne tráviť hodiny a hodiny na prechádzkach, aby sa unavil. Toto plemeno si vás získa nielen svojou krásou, ale tiež neskonalou radosťou zo života, entuziazmom, odhodlaním vrhnúť sa do akejkoľvek aktivity a túžbou byť pre svojho milovaného človeka verným parťákom pri všetkých dobrodružstvách. IRWS sú podľa mňa zo všetkých typov setrov najväčší komedianti, majú neskutočne pestrú mimiku a reč tela a svojou roztomilosťou si vás ľahko získajú. Nič pre nich nie je nemožné – pokiaľ pri tom budú s vami. Bývajú k ľuďom veľmi priateľskí, no zároveň dokážu byť odhodlaní a spoľahliví ochrancovia svojej ľudskej rodiny či domova. Vzrastom je IRWS pes, ktorý vám dokáže obsadiť celý gauč či posteľ (ak mu to dovolíte), ale vie sa tiež stočiť do miniatúrneho klbka, ak sa zrovna rozhodne obsadiť pelech čivave.

Výchova

Červenobiely seter si síce v mladom veku vyžaduje dôsledný výcvik a nastavenie hraníc, no pri správnom prístupe je ľahko cvičiteľný a s človekom vyslovene rád spolupracuje. Je to pes, ktorý dokáže byť dokonalý spoločník a pôjde s vami aj na kraj sveta, pričom vždy budete v jeho očiach vidieť šibalskú iskru, radosť a očakávanie, čo si spolu tentokrát užijete. Ak mu dokážete dopriať nejakú „prácu“, pri ktorej môže využiť svoje prirodzené danosti, bude vás poslúchať naozaj až neskutočne oddane, s láskou a opäť – s veľkou radosťou. Toto plemeno robí radostne fakt asi všetko… ☺

Povaha

Podľa štandardu je to pes „aristokratický, temperamentný a inteligentný. Navonok prejavuje priateľstvo a milotu, za ktorými sa skrýva rozhodnosť, smelosť a energia. Je to veľmi priateľský, poslušný a ľahko ovládateľný poľovný pes.“

Yggdrasil Runner O plemene
VHODNÝ PRE AKTÍVNYCH ĽUDÍ

IRWS miluje pohyb v prírode, no nevyžaduje nabehať každý deň desiatky kilometrov, pokiaľ má aj mentálnu aktivitu (akýkoľvek druh tréningu, nose-work, hlavolamy atd).

SPOLUPRACUJÚCI

Aj keď je to poľovnícke plemeno, nebýva tvrdohlavý, s človekom rád spolupracuje a jeho vrodený záujem o zver sa dá pri správnom výcviku dobre usmerňovať.

VHODNÝ AJ DO RODÍN S DEŤMI

IRWS majú väčšinou veľmi láskavý vzťah k deťom a pri správnom výcviku sú priateľskí aj k iným druhom zvierat v spoločnej domácnosti.